تونی بلر نخست وزیر پیشین بریتانیا، به پیشنهاد دولت و از جانب ملكه مدال شوالیه، از مهمترین و قدیمی ترین مدالهای سلطنتی این كشور، را دریافت كرد و از این پس " سِر" تونی بلر خواهد بود. بلر اعطای چنین جایزه ای به خود از جانب ملكه انگلیس را مایه افتخار نامید. دلیل انتخاب بلر به عنوان یكی از سه گیرنده جایزه سلطنتی در مناسبت سال نو "خدمات" او به كشور بیان شده است. اعلام خبر این تصمیم نفرت میلیونها انسان در این كشور را بر انگیخت.
بدنبال این واقعه موجی از نارضایتی در میان مردم انگلستان به اقدام خانواده سلطنتی در اشكال مختلف راه افتاده است. بعضی از خانواده سربازان انگلیسی كشته شده در عراق و افغانستان در اعتراض مدالهای افتخار خود را پس داده اند. كمپینی علیه این اقدام و دادن مقام "سِر"ی به تونی بلر با خواست پس گرفتن آن را افتاده است كه تا اكنون و تنها بعد از گذشت سه روز از اعلام آن، بالای نیم میلیون نفر آنرا امضا كرده اند. برای بسیاری از مردم این كشور و برای صدها میلیون انسان متمدن در سراسر جهان، تونی بلر به همراه جورج بوش باید به جرم جنایت علیه بشریت و كشتار صدها هزار انسان بی گناه در عراق، محاكمه و مجازات شوند.

تونی بلر در راس هیئت حاكمه وقت انگلیس و به عنوان نخست وزیر این كشو همراه و در كنار جورج بوش به عنوان رئیس جمهور وقت آمریكا و هیئت حاكمه آن كشور و هر دو مجلس آمریكا، طبق یك نقشه مهندسی شده با پروپاگاند وسیع و همراهی میدیای غرب، به بهانه و توجیه "مسلح بودن حكومت صدام حسین به سلاح كشتار جمعی"، برای تامین مقاصد سیاسی امریكا و اعمال قلدری این كشور بر جهان بعد از فروپاشی شوروی سابق، به عراق حمله كردند، جامعه ای را به نابودی کشاندند و صدها هزار انسان بی گناه را قربانی اهداف ارتجاعی خود کردند. ویرانی عراق با تصمیم واشنگتن و همراهی انگلستان به رهبری بوش و بلر و ریختن هزاران تن بمب بر سر مردم یك كشور، ویران كردن خانه و كاشانه آنها بر سر زن و مرد، پیر، جوان و كودك و بكاربردن انواع سلاحهای كشتار جمعی، نابودی شهرها و روستاها، جاده ها، مراكز تولیدی، صنعتی و خدماتی، ویرانی كودكستان، مدرسه و بیمارستان و ... به نام "مبارزه" با صدام حسین و با ادعاهای جعلی و خود ساخته "در اختیار داشتن سلاح كشتار جمعی" انجام گرفت. در آن زمان میلیونها انسان در سراسر جهان و از جمله در انگلستان و آمریكا علیه این تصمیم جنایتكارانه اعتراض كردند و خیابانهای شهرهای بزرگ جهان به مركز اعتراض، تظاهرات و میتینگهای اعتراضی تبدیل شد و اما هیچكدام از اینها نتوانست مانع این حمله ارتجاعی و به خون کشیدن عراق و پس از آن خارومیانه شود.

عاملین کشتار جمعی در عراق، فرماندهان جنگ و به تباهی کشیدن زندگی میلیونها نفر در عراق، مسببین از هم پاشیدن شیرازه های یک جامعه که علیرغم گذشت بیست سال از آن هنوز از زیر آوار این حمله کمر راست نکرده است، کسانیکه از منظر بشریت متمدن و میلیونها انسان در کره خاکی باید به عنوان جنایتكاران جنگی و عاملین یكی از خونبارترین جنایات تاریخ بشر محاكمه و مجازات شوند، قهرمانان ملی واقعی دمكراسی غربی هستند و به همین دلیل هم بالاترین جایزه سلطنتی دریافت میكنند.
بوش و بلر و بسیاری از چهره های منفور حاكم بر دنیا، فرزندان و قهرمانان سیستمی هستند كه بردگی و فقر و محرومیت، كه بی ارزشی جان انسان كاركن، كه جنایت و توحش و جنگ و نسل كشی در خدمت حفظ حاكمیت اقلیتی بر جامعه بر اساس آن، كاملا و تماما قانونی و مشروع است. بوش و بلر حافظین و مدافعین متوحش و جنایتكار همین سیستم و فرزندان واقعی آنند. سیستمی كه از دولت و هیئت حاكمه آمریكا، تا پارلمان انگلستان و هر دو حزب كارگر و محافظه كار آن با خانواده سلطنتی و ملكه الیزابتش همراه رسانه ها و میدیای آنها پایه های پازلی است كه آنرا تشكیل داده و حفظ كرده است. سیستمی كه در طول تاریخ هزاران جنایت و نسل كشی وحشتناك و هزاران كشتار و نابودی دسته جمعی مردم محروم را در پرونده دارد و بخشی از تاریخ "افتخارات" آنها است. سیستمی كه در طول تاریخ هر روز برای تحكیم موقعیت استثمارگرانه خود و نگهداری بردگی مدرن، به بهانه و توجیهات مختلف جان و هستی انسانهای كاركن و صاحبان و سازندگان جهان را میگیرد و جهنمی را به نام "زندگی" و دمكراسی و قانون و "حقوق مدنی" ... به آنها تحمیل كرده است. سیستمی كه از هیروشیما و ناكازاكی، تا جنگهای جهانی اول و دوم، از ویرانی عراق و افغانستان و كشتار نقشه مند مردمش ، تا دهها نسل كشی در آفریقا، جنایات وسیع در یوگسلاوی سابق تا ویرانی سوریه و لیبی و... تا سازمان دان انواع باندهای وحشی و جانی در خدمت منافع خود در كشورهای مختلف جهان از طالبان تا داعش را در پرونده دارند. سازماندگان این تاریخ و این جنایات قطعا شوالیه های واقعی و قهرمانان دولتهای فخیم حاكم در همه دنیا و از جمله در كشورهای غربی اند.

بی شك اعطای چنین جایزه ای به بلر دهن كجی و بی شرمی بزرگ هیئت حاکمه انگلیس از خانواده سلطنتی تا دولت و احزاب پارلمانی و پارلمان و ... به مردم انگلیس و جهان است. جامعه ای که مدتها است از ارزشهای ارتجاعی بورژوازی و نمایندگان آن عبور کرده و تک تک نمادهای افتخاراین سیستم را به زیر میکشد.

جایزه شوالیه و اعطای آن به تونی بلر درست زمانی اتفاق می افتد كه افشاگر پرونده جنایات این كشورها، با بوش و بلرهایش، در همین كشور زندان است. در شرایطی كه در جامعه انگلیس جدالی در مقابل تحویل جولیان آسانژ به دولت امریكا به جرم افشا و علنی كردن پرونده جنایاتشان در جریان است. آسانژ از بنیاگزاران سایت ویكی لیكس به جرم افشا نقشه ها و برنامه های جنایتكارانه همین دولتها و از جمله افشای جنایات آمریكا و انگلستان در عراق و افغانستان و دروغهایی كه تحویل جامعه جهانی و مردم شرافتمند همین كشورها داده اند و علنی كردن مدارك و اسناد و فاكتهای واقعی آن، سالها است زندانی است و با خطر مرگ روبرو است. اما تونی بلرهای جانی و جنایتكاران جنگی درست در همین دوره و در مقابل چشم جهانیان نه تنها محاكمه نمیشوند بلكه بالاترین جوایز و مدالهای سلطنتی دریافت میكنند.

این حقایق اگر از نظر اخلاقی شرم آور است، اگر زندانی کردن آسانژ و تحویل دادن وی به دولت آمریكا و اعطای مدال قهرمانی به بلر برای مردم شریف و متمدن جهان مایه نفرت است، برای حاكمین و سیستم حاكم بر دنیای "متمدن" عین قانون، عین دمكراسی غربی و حقوق رسمیت یافته و قانونی آنها است.

سیستم حاكم بر انگلستان به عنوان یكی از پایدارترین و قدیمی ترین سیستم های پارلمانی و دمكراسی غربی همراه خانواده سلطنتی، برای حفظ كل سیستم هر سال جوایزی را نه تنها به شوالیه های واقعی از نوع چرچیل، تاچر و بلر بلكه به فیلم سازان، هنرمندان، خوانندگان، نویسندگان، مخترعین مشهور و .... میدهند. آنها تلاش میكنند حول سیستم و سلطنت و ملكه طیف وسیعی از شخصیتهای كه در عرصه های مختلف از هنر و ادبیات تا علم و دانش دستاوردی داشته اند را زیر پرچم سیستم بیاورند و از اعتبار آنها در خدمت حفظ سیستم خود استفاده كنند. بر اساس امار رسمی كه جدیدا منتشر شده است از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۹ یعنی در حدود ۵۰ سال نزدیك به ۳۰۰ نفر از آدمهای مشهور این كشور از گرفتن چنین جوایزی خودداری و بعضا آنرا مایه شرم دانسته اند.

افتخار بلر به اعطای چنین مدالی و دادن آن به بلر هر دو واقعی و در خدمت یك هدف است. ملكه انگلستان و كل هیئت حاکمه انگلیس از سلطنت، حكومت و پارلمان تا احزاب و سیستم پارلمانی آن همراه با بلرها و تاچرهایش همراه با میدیای رسمی و قوانین و ... آن، تماما بخشی از سیستم ارتجاعی در خدمت اعمال قدرت بورژوازی این كشور بر طبقه كارگر و مردم این كشور است. بلر اگر برای مردم آگاه و آزادیخواه و متمدن در جهان یک جنایتكار جنگی و مستحق محاكمه است، برای این سیستم قهرمان و شوالیه واقعی است. جنایتكار جنگی همان شوالیه و قهرمان ملی "دمكراسی" غربی و سیستم پارلمانی آن است. این واقعیت بار دیگر وارونگی جهان بورژوایی و ارزشهای آن را در مقابل چشمان ناباور مردم جهان قرار میدهد. مردمی که مدتها است از شوک این وارونگی بیرون آمده اند و خود را برای مقابله ای جدی علیه آن آماده میکنند.